Dantų protezavimas

28 spalio, 2021

Dantų protezavimas atliekamas tada, kai reikia atkurti pažeistų dantų anatominę formą ar trūkstamų dantų eilę, kramtymo funkciją, estetinę išvaizdą, dėl dantų netekimo sutrikusią kalbą. Dantų protezai yra skirstomi į išimamus – lanko atraminiai protezai ir plokštelės, ir neišimamus – vainikėliai (pacientų dažnai vadinami dantų karūnėlėmis) ir tiltai.

Išimami dantų protezai

Išimami dantų protezai pacientui rekomenduojami tada, kada netenkama visų arba dalies dantų. Plokštelinį protezą sudaro plastmasinis ar minkštasis rausvas pagrindas ir balti dantys. Plokštelė gali būti fiksuojama prie į žandikaulius įsriegiamų implantų. Pacientams, netoleruojantiems paprastų plokštelių, pagal individualų užsakymą gali būti pagaminti lanko atraminiai protezai. Juose plastmasinis pagrindas yra pakeičiamas siaura metaline sija, užtikrinančia protezo stabilumą.

Neišimami dantų protezai

Tokie protezai yra tvirtinami ant išlikusio danties paviršiaus. Vainikėliais yra atkuriami nulūžę, sugedę ar dėl kitų priežasčių savo spalvą ar formą praradę dantys. Šie protezai yra gaminami iš įvairių medžiagų:

  • Metalo keramikiniai protezai – jų pagrindas yra liejamas iš metalo, ant kurio iš keramikinių masių modeliuojama danties ar dantų anatominė forma. Vainikėlyje esantis metalinis pagrindas atspindi šviesą, todėl danties protezas atrodo ne toks natūralus (pilkšvas) lyginant su bemetalės keramikos vainikėliais. Be to, aplink metalo keramikos vainikėlį dėl metalinio pagrindo kraštelio ilgainiui atsiranda tamsi linija, kuri dantenoms suteikia melsvą atspalvį ir taip dar labiau pabrėžia danties nenatūralumą. Dėl šios priežasties, kai yra labai svarbus estetinis rezultatas, rekomenduotina rinktis bemetalės keramikos vainikėlius – jie gaminami iš porceliano. Šios restauracijos pasižymi labai gera estetika, tačiau tvirtumu nusileidžia metalo keramikiniams protezams, todėl siūloma protezuojant pavienius priekinius dantis.
  • Cirkonio oksido keramikiniai protezai – tai protezai, kuriuose vietoje metalinio pagrindo yra naudojamas baltas, ypatingai tvirtas cirkonio oksido pagrindas. Ši medžiaga yra tikras išsigelbėjimas metalui alergiškiems žmonėms. Tai labai tikslus ir estetiškas protezas. Puikiai tinka protezuoti tiltais ir pavieniais vainikėliais. Jis gaminamas kompiuterizuotai, frezavimo būdu, todėl yra brangesnis už metalo keramikos vainikėlius.